Tempo i pech Kupcikasa

Robertas Kupcikas nie miał szansy na walkę o dobry wynik w finałowej, ostatniej rundzie Scirocco R-Cup. Zwycięzca Volkswagen Castrol Cup zakończył kwalifikacje z obiecującym ósmym czasem, świetnie wystartował w wyścigu, ale jego jazda szybko się zakończyła po tym, jak z walki wyeliminował go jeden z konkurentów.

Volkswagen Scirocco R-Cup - Hockenheimring (Finale) 2014

W ostatni weekend, 17 i 18 października, na niemieckim torze Hockenheim odbyła się finałowa runda sezonu 2014 w pucharze Volkswagena Scirocco. Była to jednocześnie ostatnia odsłona zmagań w tym cyklu, bowiem w sezonie 2015 Scirocco R-Cup nie będzie kontynuowany. Wyścigowy mistrz Polski – Robertas Kupcikas otrzymał szansę gościnnego startu za kierownicą pucharowego Scirocco w ramach programu wymiany kierowców między seriami wyścigowymi Volkswagena.

W sobotnich kwalifikacjach na Hockenheim klasą samą dla siebie były Manuel Fahnauer. Kupcikas w kwalifikacjach pojechał bardzo równo, notując zbliżone czasy. Ostatecznie Litwin uplasował się na ósmej pozycji, tuż za zwycięzcą tegorocznego Scirocco R-Cup – Jordanem Lee Pepperem. Do zwycięzcy Kupcikas stracił 0,749 s., a do Lee Peppera – zaledwie 0,002 s.!

Dobra dyspozycja debiutującego za kierownicą Scirocco Kupcikasa napawała optymizmem przed popołudniowym wyścigiem. Litewski kierowca tuż po starcie pokazał, że pokładane w nim nadzieje i oczekiwania nie są bezzasadne. Robertas od razu zyskał dwie pozycje i przymierzał się do kolejnych manewrów wyprzedzania, trzymając się tuż za świetnie dysponowanym Lee Pepperem.

Niestety ten dobrze zapowiadający się wyścig zakończył się dla Kupcikasa już na pierwszym okrążeniu. Jadący za Kupcikasem Victor Bouveng ze Szwecji mocno przeliczył się z dohamowaniem i w efekcie z dużym impetem uderzył w tył samochodu Kupcikasa. Litwin próbował się ratować, ale na to nie było miejsca – betonowa banda toru była zbyt blisko. Uderzenie w bandę spowodowało uszkodzenie układu chłodzenia w Scirocco Kupcikasa. W efekcie litewski zawodnik musiał wycofać się z rywalizacji.

Volkswagen Scirocco R-Cup - Hockenheimring (Finale) 2014

- Jestem bardzo rozczarowany tym co się stało. W treningach i kwalifikacjach szybko złapałem dobry feeling za kierownicą Scirocco, a ósme miejsce w czasówce pokazało, że nie potrzebuję zbyt wiele czasu, żeby odnaleźć się na torze Hockenheim. Najważniejszy był jednak wyścig, bo to na niego czekałem przez cały weekend. Udało mi się skutecznie wystartować i szybko zyskałem dwie pozycje. Niestety chwilę później stało się coś, na co nie miałem wpływu. Mocne uderzenie z tyłu i kontakt z bandą skończyły moją przygodę. Szkoda, bo czułem, że w ostatnim wyścigu Scirocco R-Cup pokażę się z naprawdę dobrej strony – podsumował niepocieszony Kupcikas.

Ostatecznie jako pierwszy linię mety przekroczył Jordan Lee Pepper, a trzeci przyjechał Marc Coleselli – znany z gościnnych występów w Volkswagen Castrol Cup.

Volkswagen Scirocco R-Cup - Hockenheimring (Finale) 2014